اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر یکی از با کیفیت ترین و بهترین کنتاکتورهای دنیا می باشد که بر اساس آخرین استانداردها و اصول کنترل کیفیت در سراسر جهان ساخته شده است. از دیگر ویژگی های این محصول تنوع در طراحی آن است که تمامی نیازهای صنعت و بازار جهانی را در گستره وسیعی برآورده می کند.

 • کنتاکتور اشنایدر D25
 • کنتاکتور اشنایدر D40
 • کنتاکتور اشنایدر D65
 • کنتاکتور اشنایدر D80
 • کنتاکتور اشنایدر D95

کنتاکتور اشنایدر چیست؟

کنتاکتور نمونه ای از رله الکترومغناطیسی است که از سه کنتاکت برای اتصال مدارهای برق و چندین کنتاکت کمکی برای دریافت فرمان تشکیل شده است. ساختار داخلی کنتاکتور از هسته های ثابت و متحرک تشکیل شده و بر اساس کویل ها و هسته های کویل دار کار می کند. سیم پیچ کنتاکتور در مرکز هسته قرار دارد. هنگامی که سیم پیچ تحریک می شود، قسمت ثابت هسته، قسمت متحرک را جذب می کند و هنگامی که سیم پیچ از منبع تغذیه جدا می شود، فنر قسمت متحرک را برمی گرداند.

بخشی از آن مکان کنتاکت کنتاکتور بر روی قطعات متحرک نصب می شود و با حرکت هسته به سمت بالا و پایین حرکت کرده و با کنتاکت های ثابت اطراف کنتاکتور تماس پیدا می کند. به این ترتیب کنتاکت های باز الکتریکی با جذب هسته بالایی بسته شده و کنتاکت های بسته باز می شوند. سیم پیچ کنتاکتور اشنایدر با ولتاژ DC یا AC 330، 230، 220، 110، 48 و 24 ولت انرژی می گیرد.

کنتاکتور مغناطیسی

کنتاکتورها یکی از مهم ترین وسایل صنعت هستند که برای قطع و وصل مدارها از راه دور و مغناطیسی استفاده می شود. اجزای کنتاکتور عبارتند از بوبین مغناطیسی، صفحات اصلی و فرعی و تیغه های کنتاکت کمکی فرمان

بوبین کنتاکتور اشنایدر

این قطعه انرژی الکتریکی را به میدان مغناطیسی تبدیل می کند و به عنوان نوعی کلید مغناطیسی، با قطع و وصل جریان، کنتاکتور را قطع و وصل می کند. کویل های کنتاکتور اشنایدر در دو نوع سیم پیچ باز و سیم پیچ خلاء تولید می شوند. سیم پیچ در کویل خلاء قابل مشاهده نیست و در مدل های قدیمی D50 تا D65 و مدل های جدید D80 تا D150 تمامی کنتاکتورهای سری F استفاده می شود. سیم پیچ باز یا بدون سیم پیچ های اشنایدر در مدل های D9-D32 و D40-D65 نیز استفاده می شود.

پلاتین کنتاکتور اشنایدر

پلاتین کنتاکتور مهمترین قسمت کنتاکتور است و از دو قسمت ثابت و متحرک تشکیل شده است. قسمت ثابت از 6 قطعه و قسمت متحرک از 3 قطعه تشکیل شده است. پلاتین کنتاکتور اشنایدر از با کیفیت ترین آلیاژ نقره ساخته شده است. برای صرفه جویی در هزینه و صرفه جویی اقتصادی، کنتاکتور اشنایدر از پلاتین قابل تعویض ساخته شده است.

تله مکانیک

توجه داشته باشید که کنتاکتور تله مکانیک همان کنتاکتور است. در واقع Telecontactor برندی بود که تا سال 2010 زیرمجموعه اشنایدر الکتریک بود. اما در آن زمان اشنایدر تمام این برندها را جمع آوری می کرد. و نام تجاری اشنایدر را برای همه محصولاتش متحد می کرد. در واقع این قطعه تجهیزات سوئیچینگ کنترل شده الکتریکی هستند که برای قطع و وصل برق استفاده می شوند. بر اساس همان عملکرد رله، کنتاکتور می تواند تا حدود 12500 آمپر جریان داشته باشد و نمی تواند مدار را در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه محافظت کند، اما با تحریک سیم پیچ قطع و وصل می شود.

کاربرد کنتاکتور اشنایدر

این اجزای عضو مشابه رله‌هایی هستند که در هر جایی که بتوان از رله استفاده کرد از کنتاکتور استفاده می‌شود، اما قوی‌تر هستند. برای موتورها و جریان های قدرتمندی که رله ها نمی توانند به آن ها پاسخ دهند، از کنتاکتورهای اشنایدر برای کنترل آن ها استفاده می شود. در ساختمان های تجاری بزرگ، حتی خانه ها و برج ها بهترین راه برای کنترل جریان هستند. علاوه بر این قابلیت کنترل جریان موتورهای قدرتمند و بزرگ را نیز دارند.

همچنین می توان از آن برای پله برقی ها و تجهیزات الکتریکی وقت گیر، مدارهای کنترلی، تجهیزات روشنایی، موتورهای الکتریکی و بانک های خازنی استفاده کرد. کنتاکتورها اغلب در پروژه هایی با ظرفیت جریان بالاتر برای کاربردهای سه فاز ساخته و استفاده می شوند. این قطعات معمولاً با موتورهای الکتریکی و کاربردهای روشنایی سروکار دارند. کنتاکتور دو قطب را بدون مدار مشترک وصل می کند. به عبارت دیگر، کنتاکتورها، به ویژه کنتاکتورهای اشنایدر، رله هایی هستند که برای تغییر جریان به یک موتور الکتریکی یا سایر بارهای با توان بالا استفاده می شوند. موتورهای الکتریکی بزرگ را می توان با استفاده از هیترهای اضافه بار و کنتاکت های اضافی از آسیب جریان بیش از حد محافظت کرد.

مشخصات کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتورها شامل انواع کنتاکتورهای معکوس و کلیدهای الکتریکی مغناطیسی هستند که برای تولید و قطع جریان برای کاربردهای مختلف از جمله IEC و NEMA طراحی شده اند. از مزایای آن ها می توان به قابلیت اطمینان بالا و عمر مکانیکی و الکتریکی طولانی اشاره کرد. این محصول شامل مجموعه کاملی از لوازم جانبی موتور و کنترل بار می باشد. برخی از مشخصات کنتاکتور اشنایدر عبارتند از:

 • ترمینال
 • کنتاکت های ثابت و متحرک پوشش اکسید نقره برای افزایش قابلیت اطمینان برای کارهای سنگین اعمال می شود.
 • صفحه فلزی انتهایی برای نصب قطعات ثابت
 • بوبین کنتاکتور
 • حامل کنتاکت هاس متحرک
 • واحد کنترل جرقه
 • ترمینال ورودی/خروجی
 • سیستم هسته آهنی ثابت و متحرک

ابعاد کنتاکتورهای اشنایدر

در مورد ابعاد کنتاکتور باید گفت که در ابعاد و اندازه های مختلف و در مدل های مختلف تولید و به فروش می رسند. علاوه بر این، در اندازه های مختلف دستی کوچک گرفته تا سایزهای بزرگ موجود است. کنتاکتورها عمدتاً با بارهای جریان بالا استفاده می شوند، زیرا ظرفیت بالایی دارند که در بیش از 5000 آمپر و بیش از 100 کیلو وات توان کار می کنند. اندازه کنتاکتورها از چند سانتی متر تا حدود یک متر متغیر است. کنتاکتورها در ماشین آلات صنعتی برای راه اندازی و کنترل استفاده می شوند. کنتاکتورها نیز به طور گسترده در موتورهای الکتریکی، روشنایی، گرمایش بانک تبخیرکننده حرارتی خازنی و سایر بارهی الکتریکی استفاده می شوند.

موتور کنتاکتور

قطعات کنتاکتور دارای سه بخش است:

 • کنتاکت

کنتاکت یا تیغه یکی از مهمترین اجزای کنتاکتور است و اساساً وظیفه انتقال جریان به کنتاکتور را بر عهده دارد. کنتاکت ها شامل کنتاکت های برق، کنتاکت های کمکی و فنرهای کنتاکت هستند.

 • کویل کنتاکتور

کویل نیروی محرکه ای برای بستن کنتاکت ها تولید می کند.

 • محفظه

محفظه قابی است که کنتاکت ها و سیم پیچ ها در آن قرار دارند. محفظه ها معمولاً از مواد عایق مانند باکالیت، پلی کاپرولاکتام، پلیمرهای ترموست و غیره ساخته می شوند و برای محافظت و عایق کاری کنتاکت ها و ایجاد حفاظت در صورت تماس با کاربر طراحی شده اند. کنتاکتورهای الکتریکی اشنایدر دارای یک قاب قابل جابجایی در محفظه هستند که با برداشتن آن می توان کنتاکت های کمکی را متصل کرد. این قاب برای محافظت از کنتاکتور در برابر گرد و غبار، گریس، انفجار و شرایط آب و هوایی خاص در نظر گرفته شده است.

ساختار کنتاکت اصلی و کنتاکت کمکی مشابه است، اما عملکردها متفاوت است. از کنتاکت های اصلی برای قطع و وصل مدارهای الکتریکی با توان بالا استفاده می شود. با این حال، کنتاکت های کمکی یک عملکرد کنترلی دارند و یک سیگنال خروجی تولید می کنند. همچنین می‌توانید دستگاه‌های دیگر مانند رله‌ها را از طریق کنتاکت‌های کمکی به کنتاکتورها وصل کنید یا چندین کنتاکتور را به صورت سری یا موازی وصل کنید.

انواع کنتاکتور اشنایدر

نوع کنتاکتور به کاربرد و ویژگی های آن بستگی دارد. یکی از عملکردهای کلیدی در تعیین نوع کنتاکتور اشنایدر طول عمر آن است. انواع مختلفی از کنتاکتورها با عملکردهای متفاوت در بازار تولید می شوند. به عنوان مثال می توانید به کنتاکتورهای الکتریکی سری F و سری D اشنایدر مراجعه کنید. همچنین می توان کنتاکتورها را به انواع مختلف کنتاکتور AC، کنتاکتور DC و غیره تقسیم کرد.

بوبین کنتاکتور

بوبین یا سیم پیچ که به عنوان سلف نیز شناخته می شود، جزء ساده تجهیزات و دستگاه های الکتریکی است که از دو عنصر مجزا تشکیل شده است: یک هسته و یک هادی. هادی سیم پیچ از سیم مسی ساخته شده و به دور هسته پیچیده شده است. هادی ها معمولاً چرخانده می شوند و به شکل دایره یا استوانه می چرخند و سیم های بلند به صورت مارپیچ معمولی می پیچند. نقش سیم پیچ هدایت مدار الکتریکی است. سیم پیچ الکترومغناطیسی به عنوان یک سلف استفاده می شود که انرژی را در میدان مغناطیسی خود ذخیره می کند.

طول عمر

عمر یک کنتاکتور به عوامل زیادی بستگی دارد. حتما در هنگام تعیین انواع کنتاکتورهای اشنایدر، در مورد طول عمر آن ها صحبت کنید. به طور کلی عمر کنتاکتورها به فرکانس های مختلف قطع و وصل آن ها بستگی دارد و این کلیدها پس از این تعداد قطع به دلیل فرسودگی غیر قابل استفاده می شوند. همچنین عمر کلیدها متفاوت است. به عنوان مثال، یک کلید محافظ حدود 103 بار طول عمر دارد، اما یک کنتاکتور تا حدود 108 برابر طول عمر دارد. دلیل عمر آن ها این است که کنتاکتور در هنگام قطع و اتصال دیگر باعث سایش مکانیکی نمی شود.

قدرت قطع کنتاکتور اشنایدر

هنگام خرید کنتاکتور باید به قدرت قطع توجه زیادی کرد. دلیل اهمیت قدرت قطع کنتاکتور، میزان تراکم متقابل است. بنابراین وقتی کنتاکت ها از یکدیگر جدا می شوند فقط یک کنتاکت وجود دارد و مقاومت کنتاکت افزایش می یابد. در این حالت می توانید با افزایش سطح، کنتاکت های قوس را افزایش دهید. شما می توانید با قرار دادن یک صفحه جرقه گیر برای خاموش کردن مداوم قوس الکتریکی از آسیب کنتاکت جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *