زیمنس

تفاوت BMS و خانه هوشمند

تفاوت BMS و Home Automation

ولتابین و تفاوت BMS و Home Automation

تفاوت BMS و خانه هوشمند موضوع مقاله می باشد که امروزه طرفدارای بسیاری را به خود جذب کرده است. حتما اصطلاحاتی از جمله هوشمند سازی ساختمان، خانه هوشمند و … را شنیده باشید. ما شاهد به کار بردن لغت BMS در کاربردهای Home Automation در زبان محاوره ای و مکالمات روز مره ی خیلی از مشاوران املاک هستیم. پس در قدم اول به تفاوت های بین BMS و Home Automation می پردازیم.

معرفی BMS

BMS مخفف لغت Building Management System می باشد. معنای لغوی آن سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان گفته می شود. از این طریق می توانید کنترل سیستم ها خانه اعم از روشنایی، اعلام و اطفا حریق، دوربین های موجود و حتی کنترل تردد … به دست بگیرید.

نحوه عملکرد BMS :

این سیستم اطلاعات هر زون یا فضا را در یک سیستم جامع جمع آوری می کند و در اختیار یک سیستم مانیتورینگ و نظارت قرار می دهد. هدف اصلی این سیستم کاهش مصرف انرژی، افزایش ایمنی در مواقع حوادث و خطر و همچنین افزایش حفاظت از ساختمان و افزایش آسایش کاربران است.


معرفی  Home Automation

خانه هوشمند بنا به تجهیزات و کارایی مختص یک فضای مجزاست و یکپارچه سازی بین تجهیزات یک فضا یا زون صورت می گیرد.

تفاوت BMS و Home Automation

  1. انتخاب، BMS مناسب مراکزی همانند بیمارستان، مجتمع های صنعتی و اداری و … می باشد. در صورتی که خانه هوشمند مناسب در پروژه های مسکونی می باشد.
  2.  کارکرد، در BMS نیازمند فردی که در این زمینه تخصص داشته باشد و آموزش لازمه را فرا گرفته باشد دارد. اما خانه ی هوشمند مدیریت با مصرف کننده ی نهایی است که در نتیجه UI/UX و کاربری اپلیکیشن بسیار ساده تر می باشد.
  3. پروتکل، در سیستم خانه های هوشمند پروتکل های بی سیم با سیم کشی محدود می باشد. در حالی که پروتکل های BMS همان پروتکل های استاندارد ساختمان از جمله BACnet ، LON و Modbus هستند.
  4. یکپارچه سازی، در سیستم خانه های هوشمند شاهد یکپارچه سازی در محدوده همان خانه یا زون است اما BMS گسترده تر است و مختص تمام فضاها، زون ها، طبقات و در مجموع سیستم جامع یک پروژه را شامل می گردد.
  5. BMS ها نیازمند نقشه های مکانیکی است اما خانه های هوشمند دارای پیچیدگی نیستند.

توجه داشته باشیم Home Automation همان BMS نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *