زیمنس

بیمتال زیمنس

نمایندگی بیمتال زیمنس

بیمتال زیمنس

در رله حرارتی زیمنس سه تیغه قرار داده شده و چندین بار جریان حامل سیم به دور آن‌ها پیچیده می‌شود. عبور جریان اضافه بار باعث گرم شدن میله و انتقال گرما به بی‌متال و خم شدن تیغه‌های برنجی و آهنی می‌شود. حرکت هر بی‌متال به اهرم فشار وارد می‌کند که باعث جابجایی اهرم می‌شود. این جابجایی یک میکروسوئیچ با باز و بسته شدن کنتاکت‌های تبدیل، موقعیت را تغییر داده و مدار جریان را قطع می‌کند.

با سال‌ها تجربه خدمات، توزیع کنندگان ما مفتخرند، برای فروش محصولات زیمنس مانند اینورترهای زیمنس، کنتاکتورهای زیمنس، PLC‌ها و رله‌ها با مشتریان گرامی جهت فروش همکاری کنند. بی‌متال زیمنس را می‌توانید به صورت مستقیم یا آنلاین از وب سایت ما (نمایندگی زیمنس) خریداری کرده و در اسرع وقت تحویل بگیرید.

بیمتال زیمنس چیست؟

بی متال زیمنس وسیله‌ای است که برای حفاظت از موتور در برابر جریان اضافه استفاده می‌شود و از دو نیمه هادی با فاکتورهای انبساط متفاوت تشکیل شده است. با افزایش طول این فلزات، هادی بیمتال با ضریب انبساط کمتر به سمت فلز خم می‌شود. به طور دقیق‌تر، در سازه‌های داخلی غیر فلزی از دو نوع فلز آهن و برنج به صورت فشرده در مقابل یکدیگر استفاده می‌شود. بی‌متال زیمنس دارای تیغه‌ای است که سیمی که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند به صورت حلقه‌های متعدد پیچیده می‌شود و عبور جریان بیش از حد باعث بالا رفتن حرارت و گرم شدن هادی می‌شود و این گرما به بی‌متال منتقل شده و خم می‌شود.

تیغه با حرکت یا خم کردن بی‌متال به اهرم فشار وارد می‌کند و با حرکت دادن اهرم محل تماس باز / بسته کلید حرارتی تغییر می‌کند و این میکروسوئیچ متصل به بی‌متال مدار کنترل است. رله‌های بیمتال قابل تنظیم هستند و بیمتال‌ها دارای جریان استاندارد محیطی برای هر محدوده جریان هستند و ابعاد و اندازه‌های بیمتال بسته به اندازه و سایز کنتاکتور متفاوت است. بی‌متال به خروجی یا پایین کنتاکتور متصل می‌شود و از سه تیغه تماس برق و دو کنتاکت فرمان تشکیل شده است.

هنگامی که کنتاکتور متصل می‌شود، مصرف‌کننده شروع به کشیدن جریان می‌کند. اگر جریان بیشتر از جریان اسمی یا عامل مصرف‌کننده باشد و بی‌متال با همان رنج همراه باشد، جریان افزایش می‌یابد و باعث افزایش گرما می‌شود. با فعال شدن بی‌متال، موقعیت تیغه فرمان بی‌متال تغییر می‌کند و اگر در مسیر سیم پیچ کنتاکتور متصل از تیغه بیمتال باز استفاده شود، کنتاکتور نیز قطع شده و مدار باز می‌شود.

کاربرد بیمتال زیمنس چگونه است؟

برخی از رله‌های زیمنس دارای سوئیچ‌هایی هستند که برای هر دو حالت دستی و اتوماتیک طراحی شده‌اند. این رله‌ها در دو حالت دستی و اتوماتیک هستند که در حالت دستی، پس از حذف بی‌متال، باید دکمه RESET را فشار دهید. در حالت اتوماتیک، رله پس از مدت زمان معینی به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بی‌متال زیمنس در مدل‌های 3u و 3ru موجود است. بی‌متال زیمنس به صورت سری در مدار قرار می‌گیرند. جریان بی‌متال زیمنس از 0.11 آمپر تا 100 آمپر بر اساس جریان‌های موتور الکتریکی در صنعت طراحی شده است.

اساس کار بیمتال زیمنس یا رله‌های حرارتی را می‌توان با تفاوت در فاکتورهای انبساط طولی توضیح داد. عبور جریان اضافه بار دو فلز را گرم و منبسط می‌کند. در این حالت کنتاکت‌ها از مدار جدا می‌شوند و موتور الکتریکی خاموش می‌شود و بیمتال از سوختن موتور جلوگیری می‌کند. بی‌متال دارای پیچ‌های تنظیمی است که با قدرت جریان موتور الکتریکی مشخص شده و روی صفحه تنظیم می‌شود.

انواع بیمتال زیمنس

بی متال های زیمنس بسته به نوع برگشت و نحوه محافظت از موتور الکتریکی معمولا به سه دسته تقسیم می شوند؛

 • بیمتال دستی
 • بیمتال اتوماتیک
 • بیمتال های دستی و اتوماتیک

اجزای تشکیل دهنده بیمتال زیمنس یا رله حرارتی زیمنس:

 • با استفاده از تیغه مسی به کنتاکتور متصل می شود
 • وجود ترمینال خروجی برای اتصال به کابل مصرف کننده
 • کنتاکت های باز/بسته مدار کنترل فرمان
 • استفاده از پیچ برای تنظیم جریان
 • تغییر پیچ به دو حالت دستی و اتوماتیک
 • دکمه ریست

انواع سایزهای بیمتال زیمنس

 • بیمتال سایز s00

حداکثر جریان برای این اندازه 16 آمپر است. بیمتال زیمنس با این اندازه عمدتاً توسط مصرف کنندگان تا توان 7.5 کیلو وات استفاده می‌شود.

 • بیمتال سایز s0

حداکثر برد جریان‌های بی‌متال زیمنس در این سایز 40 آمپر بوده و تا حداکثر توان 18.5 کیلو وات برای مصرف کنندگان قابل استفاده می‌باشد.

 • بیمتال سایز s2

حداکثر جریان این بی‌متال 80 آمپر است و مصرف کنندگان تا توان 37 کیلو وات از آن استفاده می‌کنند.

 • بیمتال سایز s3

حداکثر محدوده جریان 100 آمپر است و مصرف کنندگان می‌توانند تا توان 45 کیلو وات استفاده کنند.

عملکرد بیمتال زیمنس

در اتوماسیون صنعتی مانند اتوماسیون صنعتی زیمنس از بیمتال زیمنس برای محافظت از موتورهای الکتریکی در برابر اضافه بار استفاده می‌کنند. این دستگاه با سرعت انبساط سریع‌تر فلز مس نسبت به فلز روی مشخص می‌شود، بنابراین وقتی این دو فلز به هم متصل شده و در تماس کامل باشند، قسمتی که از این دو فلز تشکیل شده است، خم می‌شود. فلز روی منبسط شونده و کوچک‌تر از فلز مس است و خمش به سمت فلز روی انجام می‌شود. در بی‌متال سه تیغه وجود دارد و یک جریان حلقه حامل سیم به دور این تیغه‌ها پیچیده شده است. عبور جریان اضافه بار، جریان گرما و سیم حامل آن گرما را به بی‌متال منتقل می‌کند و باعث خم شدن تیغه می‌شود. بی‌متال به دلیل نوع عملکردی که دارد کاربردهای زیادی در صنعت دارد. موارد استفاده از بیمتال زیمنس به شرح زیر است:

 • تشخیص خرابی دو فاز و قطع‌کننده مدار از جریان
 • دمای کنترل الکتریکی دستگاه را تنظیم می‌کند
 • فن ماشین را روشن و خاموش می‌کند
 • حفاظت از موتور الکتریکی

کلید حرارتی چیست؟

سوئیچ‌های حرارتی کلیدهایی هستند که به طور خودکار عمل می‌کنند تا از موتور در برابر آسیب‌های ناشی از افزایش جریان محافظت کنند. افزایش جریان می‌تواند اضافه بار یا افزایش ناگهانی (جریان اتصال کوتاه) باشد. در هر دو حالت کلید حرارتی از مدار محافظت می‌کند. افزایش جریان نوع اول را خطای حرارتی و افزایش جریان نوع دوم را خطای مغناطیسی می‌نامند. همچنین هنگام راه اندازی موتور در زمان کوتاهی موتور تا چندین برابر جریان نامی (5 تا 8 برابر) از مدار جریان می‌گیرد. با قطع‌کننده معمولی مدار را به سرعت و به میزان قابل توجهی قطع می‌کند.

با این حال، کلید حرارتی این مشکل را تشخیص داده و به موتور اجازه می‌دهد تا جریان مورد نیاز را برای راه اندازی در مدت زمان کوتاهی تامین کند. در صورت بروز مشکل در موتور و رسیدن به دور موتور مورد نظر در این مدت مدار قطع می‌شود. این کلیدها علاوه بر عملکرد اصلی حفاظتی خود به عنوان کلیدهای اصلی و اتصال دهنده نیز استفاده می‌شوند. زیمنس این کلیدها را نوعی محافظ استارت موتور می‌نامد.

تفاوت فیوز و بیمتال با کلید حرارتی زیمنس

یکی از رایج‌ترین سوالات تفاوت فیوز و بی‌متال با کلید حرارتی است. به عبارت ساده کلید حرارتی ترکیبی از فیوز و بی‌متال است. فیوز فقط برای محافظت از مدار در برابر جریان‌های اتصال کوتاه است. بی‌متال نیز جزء حفاظت از اضافه بار است و با کلید حرارتی با هم کار می‌کند. همچنین در بی‌متال با تشخیص خرابی فقط مدار فرمان قطع می‌شود. در حالی که کلید حرارتی مدار برق را مستقیماً قطع می‌کند. اگر فیوز بعد از رفع مشکل کار کرد، باید مدار را دوباره وصل کنید یا فیوز را به طور کامل تعویض کنید.

کارکرد کلید حرارتی زیمنس

عملکرد اصلی تمام کلیدهای حرارتی یکسان است، با تغییرات جزئی در عملکرد بسته به ولتاژ، جریان و نوع کلید دارند. بخش اصلی تشخیص خطا است، تشخیص خطای جریان حرارتی (افزایش جریان متوسط) با استفاده از اثر حرارتی متقابل دو فلز انجام می‌شود. به عبارت دیگر، این قسمت بی‌متال کلید است. با این حال، تشخیص شکست جریان مغناطیسی با استفاده از سیم پیچ‌هایی انجام می‌شود که به افزایش ناگهانی جریان (و میدان مغناطیسی ناشی از آن) حساس و پاسخگو هستند. پس از تشخیص خطا، قسمت مکانیکی کلید ورودی و خروجی را قطع می‌کند. این کار با آزاد شدن انرژی مکانیکی فنر فشرده یا پیچ خورده انجام می‌شود.

هر بار که کلید را روشن و خاموش می‌کنید، کنتاکت‌ها فرسوده می‌شوند. در نتیجه یکی از پارامترهای عمر این کلیدها تعداد قطع و وصل است، به دلیل اینکه کنتاکت کلیدهای کوچک قابل تعویض نیستند. البته کلید بزرگ به شما امکان تمیز کردن یا تعویض تیغه را می‌دهد. در مقایسه با کنتاکتورها، کلیدهای حرارتی با سازه‌های مفصلی تعداد قطع و وصل نامی بسیار کمتری نسبت به کنتاکتورها دارند. اگر کنتاکتور را بتوان میلیون‌ها بار قطع و وصل کرد، کلید حرارتی ده‌ها هزار بار این کار را انجام می‌دهد.

فواید استفاده از کلید حرارتی زیمنس

استفاده از کلیدهای حرارتی زیمنس این مزیت را دارد که امروزه برای محافظت از بسیاری از موتورهای الکتریکی استفاده می‌شود. مزایای استفاده از کلید حرارتی زیمنس عبارتند از:

 • ایمن‌تر از بی‌متال است و می‌تواند موتور را مستقیماً در مدت زمان کوتاهی خاموش کند.
 • اگر جریان مدار زیاد باشد، برای محافظت از موتور از کلید حرارتی زیمنس استفاده می‌شود.
 • تحت بارها و بارهای لحظه‌ای مقاومت بالایی دارند و همچنین جریان تحت بار را قطع می‌کنند.
 • کلیدهای حرارتی زیمنس در انواع مختلفی تولید می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای محافظت در برابر جریان‌های مختلف استفاده کرد.

قیمت کلید حرارتی زیمنس

قیمت کلید حرارتی زیمنس به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع کلید حرارتی، نحوه عملکرد آن، جنس، ساختار، توان، زمان قطع، سرعت کار و اندازه بدنه بر قیمت کلید حرارتی تاثیر می‌گذارد. به طور کلی کلیدهای حرارتی زیمنس در آلمان تولید می‌شوند و این کشور بهترین لوازم الکتریکی را می‌سازد. همچنین قیمت کلید حرارتی زیمنس به نرخ دلار و نوسانات قیمت بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *